Jaki odkurzacz piorący kupić?

Niewiele osób go ma, a niektórzy nawet o nim nie słyszeli. Odkurzacz piorący jest jedną z odmian klasycznego odkurzacza workowego, która w pewnych sytuacjach może sprawdzić się nawet lepiej od swojej tradycyjnej i pierwotnej wersji. Oferuje więcej funkcji i tym samym potrafi usprawnić domowe sprzątanie, by domownicy mogli jeszcze szybciej i efektywniej organizować wnętrza pomieszczeń. Odkurzacz piorący na pewno dobrze sprawdzi się jako uzupełnienie podstawowych sprzętów przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni. A na jaki jego model warto się zdecydować?

Jaki odkurzacz piorący kupić?

Jeszcze przed rozpoczęciem zakupów warto by było odkryć główne różnice występujące między odkurzaczami piorącymi a tymi standardowymi. A można powiedzieć, że odkurzacz piorący jest po prostu ulepszoną i udoskonaloną wersją swojego klasycznego odpowiednika. Podobnie jak on zasysa brud, kurz i różne drobne przedmioty, czyszcząc dywany, wykładziny i podłogi na sucho. W przeciwieństwie do klasyka umożliwia jednak także czyszczenie na mokro, a tę dodatkową funkcję zawdzięcza specjalnej budowie, w której występują dwie oddzielne komory. Pierwsza z nich odgrywa rolę pojemnika na brud i nieczystości. Druga z kolei wypełniana jest wodą, dzięki czemu staje się takim nietypowym filtrem i jednocześnie pojemnikiem na dodatkowe zanieczyszczenia. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się temu, co obiecują swoim klientom producenci poszczególnych modeli, ponieważ zdarza się, że niektóre odkurzacze piorące nie potrafią czyścić powierzchni na sucho – takich wariantów na pewno nie warto kupować.

Jak go używać?

Skoro wiadomo już mniej więcej, jaki odkurzacz piorący kupić, by być z niego zadowolonym, pora przyjrzeć się mu nieco bardziej i zobaczyć, jak go używać. A trudne to nie jest. Jak już zostało wspomniane, odkurzacze piorące mają dwuczłonową budowę, czyli wyposażane są w dwa oddzielne pojemniki. Do pierwszego z nich musi trafić woda z wybranym środkiem czyszczącym, drugi natomiast pozostaje pusty, ponieważ to do niego będą później trafiać nieczystości wraz z niewielką ilością wody. Efektywne wysprzątanie wykładzin umożliwia piana, która powstaje w komorach wskutek zastosowania specjalnego płynu. Warto tutaj zastosowań jak najlepszy jakościowo detergent, ponieważ te tańsze środki chemiczne zazwyczaj nie mają zbyt dobrego składu, przez co nie tylko są mniej efektywne, ale też mogą zaszkodzić dywanom. Droższe preparaty są również bardziej wydajne. Można użyć ich mniej, a osiągnąć dokładnie ten sam efekt.

Przed przystąpieniem do odkurzania na mokro warto jednak upewnić się, że z dywanów lub innych wykładzin usunięto wszystkie zanieczyszczenia. W pierwszej kolejności trzeba wyczyścić je z pomocą trybu suchego i poświęcić na to trochę czasu, by odkurzacz zdążył wchłonąć jak największą ilość kurzu i brudu. Dlaczego jest to aż tak ważne? Gdyby bowiem ktoś zaczął czyścić na mokro zabrudzony jeszcze dywan, istniałoby spore prawdopodobieństwo, że zabrudzenia zostałyby wtarte w jego powierzchnię, skąd nie dałoby się ich usunąć.

Redakcja agdmedia.pl