Kino we własnym domu? Poznaj możliwości kina domowego!

Wyjście do kina ma wiele zalet – ogromny ekran, wygodne fotele i niesamowitą jakość dźwięku. Pomimo licznych udogodnień, niejeden sympatyk kinematografii preferuje jednak pozostanie w domu i… trudno się temu dziwić!

Nieformalny strój, dowolna pozycja podczas oglądania, własne jedzenie, możliwość wstrzymania filmu w każdym momencie i równie dobre doznania pod względem jakości obrazu i dźwięku. Wszystko to jest możliwe pod jednym warunkiem – posiadaniem odpowiedniego sprzętu domowego, czyli najwyższej jakości kina domowego.

Czego potrzebujemy?!

Dobry telewizor nie wystarczy. Jeśli chcemy mieć dowolność w wyborze filmowej produkcji, warto posiadać konto w internetowym portalu – mogą być to chociażby Netflix, CDA czy DobreKino.

W poszukiwaniach filmu możemy wspomóc się wskazanymi portalami internetowymi bądź płytami CD, z których skorzystamy, mając kino domowe z napędem DVD.

Obecnie najpopularniejszymi producentami kin domowych są marki: LG, Sony, Samsung, Yamaha czy Pioneer. Rzecz jasna każdy z producentów charakteryzuje się nieco innymi wykończeniami czy elementami wewnętrznymi, jednak należy przyznać, że jeśli wykorzystamy produkcję któregokolwiek ze wskazanych producentów – z pewnością nie zawiedziemy się jakością urządzenia.

Głośniki sercem kina domowego!

Patrząc na kino domowe z perspektywy ogólnej, należy zwrócić szczególną uwagę na głośniki kina domowego. Ich dobór powinien być ściśle związany z pomieszczeniem, w którym ulokujemy głośniki i kino.

Jeśli planujemy wykorzystać kino domowe w mniejszym pomieszczeniu, głośniki również nie powinny być szczególnie duże, bowiem ich dźwięk może się nakładać. W większym pomieszczeniu paradoksalnie nie należy stawiać na wiele dużych głośników – wystarczy pięć bądź sześć, rozmieszczonych w narożnikach i pod telewizorem.

Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od wielkości pokoju, w każdym zestawie kina domowego powinniśmy pamiętać o znaczeniu subwoofera. Jest to charakterystyczny głośnik, zazwyczaj największy w zestawie, który odpowiada za prawidłową pracę basów. Subwoofer powinien zostać umieszczony nieopodal kina domowego, niekoniecznie pod telewizorem.

Pozostałe głośniki kina domowego są zazwyczaj oznaczone literkami L – (left), R – (right) oraz F (front). Istotne jest również prawidłowe podłączenie głośników do kina – literki z głośników powinny powtarzać się na tylnej części odtwarzacza.

Co ciekawe, kupując kino domowe, nie powinniśmy kierować się liczbą głośników. Choć może ich być więcej, ich moc wyjściowa może być znacznie mniejsza niż moc dwóch bądź trzech głośników w innym zestawie. Warto zatem dopytać sprzedawcę o moc sprzętu, którym jesteśmy zainteresowani.

Postaw na jakość!

Jakościowe kino domowe może zapewnić nam znacznie więcej radości niż niejeden wypad do kina. Pamiętajmy jednak, że jakość najczęściej idzie w parze z ceną, zatem za wysokiej jakości sprzęt będziemy musieli zapłacić więcej niż za potrójne wejściówki do kina.

Zanim podejmiemy finalną decyzję względem zakupu sprzętu, pamiętajmy o wyborze odpowiedniego pomieszczenia, tak aby głośniki kina domowego były dostosowane do możliwości naszego pokoju.

Redakcja agdmedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *