Jaki aparat fotograficzny kupić?

W dobie obecnej dostępności wszelakich sprzętów to pytanie na pewno niejednej osobie spędza sen z powiek. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, do czego tak naprawdę będziemy używać naszego nowego aparatu fotograficznego oraz jaki mamy przewidziany budżet na ten zakup.

Jaki aparat fotograficzny kupić?

Aparat fotograficzny to pojęcie bardzo szerokie, dlatego musimy nieco zawęzić zakres poszukiwań.
Zakładając, że wymarzyliśmy sobie aparat fotograficzny, który zabierzemy ze sobą wszędzie. Będzie nam towarzyszył na wszystkich wycieczkach: tych dalszych i tych bliższych oraz imprezach rodzinnych. Załóżmy dodatkowo, że jesteśmy laikami w temacie fotografii i nie chcemy zgłębiać bardziej tej wiedzy. W takiej sytuacji na pewno priorytetem dla nas będzie aparat lekki oraz łatwy w obsłudze. Możemy nieco pokusić się o sprzęt ze zmienną optyką, bo to da nam nieco większe możliwości, lecz wszystko zależy od naszych preferencji.
Czy tego typu aparat powinien być drogi? Zdecydowanie nie. Ma być przede wszystkim mobilny i niezawodny, a na pewno niełatwo byłoby nam zabrać ze sobą na wycieczkę sprzęt wart kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tutaj dobrym rozwiązaniem mogą być coraz bardziej popularne wśród fotografujących bezlusterkowce. Warto wspomnieć, że przy niewielkim budżecie możemy już zakupić taki aparat, który będzie wyposażony w funkcję nagrywania filmów i to w jakości Full HD.

Więcej niż zwykłe zdjęcia

Inaczej sprawa będzie wyglądać, w sytuacji kiedy interesujemy się fotografią i chcemy wycisnąć z naszego sprzętu nieco więcej niż tylko zdjęcia wykonywane w automatycznym trybie. Wówczas możemy pokusić się o model ze zmienna optyką, co daje nam nieograniczone wręcz możliwości eksperymentowania z różnymi obiektywami. Modele takie posiadają także możliwość dołączenia zewnętrznej lampy błyskowej, co odkrywa nam kolejne tajniki fotografii. Możemy także dołączyć inne akcesoria, takie jak np. mikrofon. W zasadzie każdy półprofesjonalny aparat fotograficzny będzie miał możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD. Posiadacz takiego aparatu fotograficznego na pewno nie będzie korzystał z pełnej automatyki swojego sprzętu i wykorzysta w swojej fotografii tryb manualny.
Kolejną kategorią, którą można wyróżnić w odpowiedzi na pytanie: „Jaki aparat fotograficzny kupić?” będą profesjonaliści. Osoba, która zarabia na fotografii, zajmuje się tym tematem zawodowo będzie wybierała inne modele niż opisane wyżej przypadki. W sytuacji kiedy ktoś zajmuje się tylko fotografią, nie będzie dla niego ważny model, który także posiada funkcje rejestrowania filmów. Taka osoba wybierze model, który przede wszystkim sprawdzi się zdjęciowo. W owym przypadku cena nie zawsze jest najważniejszym kryterium wyboru. Sprzęt musi być po prostu niezawodny, wytrzymały i oferujący w pełni manualna obsługę.

Jak widać wybór jest duży, a każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie jak i do czego będzie używał swojego nowego aparatu fotograficznego.
Warta także nadmienić, że obecne modele smartfonów nierzadko są wyposażone w bardzo dobre aparaty fotograficzne. Czasami, aby wykonać dobre zdjęcie i uchwycić moment wystarczy nasz telefon komórkowy.
Jak mówi znane porzekadło: To nie sprzęt robi zdjęcia!

Redakcja agdmedia.pl