Jakie słuchawki kupić?

Muzyka jest czymś co towarzyszy człowiekowi od samego początku naszego egzystowania na planecie ziemia. Już w czasach prehistorycznych muzyka istniała w bardzo prymitywnej odsłonie pod postacią uderzania kamieni czy też patyków o ziemię lub inne kamienie. W starożytności i średniowieczu zaczęły pojawiać się pierwsze proste instrumenty z metalu lub drewna. Poznaliśmy takie instrumenty jak skrzypce, gitary czy też harfy. Z czasem doszły inne bardziej zaawansowane instrumenty, które zrewolucjonizowały świat muzyki każdego z ówczesnych ludzi na ziemi. Było pianino, fortepian, flet, puzon czy też klawesyn. Prawdziwa rewolucja w muzyce rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku.

Popularność radia

To właśnie na początku ubiegłego stulecia radio zaczęło zdobywać coraz większą popularność i zaczęły pojawiać się w nim pierwsze piosenki z ówczesnej epoki. To właśnie tamtych lat sięgają początki tego co znamy obecnie, czyli słuchania muzyki w zaciszu domowym za pośrednictwem innego urządzenia. Trend ten był w kolejnych latach rozwijany w następnych kierunkach, początkowo za pośrednictwem telewizji, a w kolejnych latach drugiej połowy XX wieku za pośrednictwem wchodzących na rynek odtwarzaczy kaset, płyt CD czy w końcu mobilnych odtwarzaczy muzycznych, czyli walkmanów, a następnie odtwarzaczy MP3. Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak w XXI wieku kiedy ludzie zaczęli masowo słuchać muzyki, na początku na swoich telefonach komórkowych od Nokii czy Motoroli, a następnie na smartfonach z systemem iOS i Androidem. Przypieczętowaniem tej rewolucji było wejście na rynek popularnych platform do legalnego streamowania muzyki, takich jak Spotify czy Tidal.

Dobre słuchawki bezprzewodowe

Razem z popularyzacją muzyki nastąpiła również popularyzacja słuchawek. W końcu lepiej dobrych piosenek słuchać bezpośrednio i w dobrej jakości zamiast obcować z nią na odległość, prawda?

Historia słuchawek sięga jeszcze pierwszej połowy XX wieku, jednak słuchawki w formie, którą znamy obecnie, są z nami na rynku od przełomu XX i XXI wieku.

Obecnie na rynku występują trzy podstawowe rodzaje słuchawek: słuchawki douszne, dokanałowe i nauszne.

Słuchawki douszne są już pewnego rodzaju reliktem przeszłości. Obecnie już się ich w zasadzie nie używa. Jest to spowodowane wieloma wadami, które wynikały z kształtu tych słuchawek. Po pierwsze były one niewygodne i po kilku godzinach słuchania na nich muzyki nasze uszy po prostu nas bolały. Po drugie słuchawki douszne po prostu wypadały często z uszu. Bardzo słabo też wygłaszały otoczenie.

Najpopularniejszym typem słuchawek są słuchawki dokanałowe oraz nauszne.

Modele słuchawek na rynku można też podzielić ze względu na technologię łączenia się słuchawek z urządzeniem odtwarzającym muzykę. Mamy tutaj prosty podział na słuchawki przewodowe (po kablu) i bezprzewodowe. Ceny słuchawek bezprzewodowych są zauważalnie wyższe niż ich przewodowych braci. Za dobre słuchawki bezprzewodowe przyjdzie nam zapłacić od 500 do 1000 złotych (a to zaledwie średnia półka cenowa). Dobre słuchawki przewodowe to natomiast koszt około 300-400 złotych.

Redakcja agdmedia.pl