Jakie wybrać żelazko do prasowania?

Żelazko to jedno z najważniejszych urządzeń w naszym domu. Dziś na rynku znajduje się wysokiej jakości sprzęt, z którym prasowanie poszczególnych ubrań jest bardzo proste oraz przyjemne. Jakie żelazko kupić, aby być w pełni zadowolonym?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru żelazka?

Obecnie wybór żelazek na rynku jest niezwykle szeroki. W bogatej ofercie znajduje się wysokiej jakości sprzęt o różnorodnych kształtach rozmiarach oraz różnorodnej kolorystyce. Ponadto poszczególne żelazka różnią się pomiędzy sobą posiadanymi parametrami.

Podczas wyboru warto zawsze wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Wśród wielu z nich można wymienić moc danego urządzenia, siłę wyrzutu pary oraz ochronę przed kamieniem.

W poszczególnych sklepach do wyboru wszystkich klientów są żelazka przewodowe, bezprzewodowe oraz z generatorem pary czy też stacją parową.

Wybór żelazka powinien być także uzależniony od potrzeb danego użytkownika. Niektórzy z nas prasują bowiem odzież sporadycznie i w związku z tym wystarczy im tradycyjne żelazko, inni z kolei w ciągu tygodnia prasują sterty ubrań. Dla tych osób polecane są więc przede wszystkim nowoczesne żelazka z wieloma dodatkowymi funkcjami, które to w znacznym stopniu ułatwiają oraz przyśpieszają prasowanie.

Żelazko parowe, przewodowe – jakie żelazko kupić?

Wśród wielu oferowanych na rynku modeli dużą popularnością cieszą się nowoczesne żelazka parowe. ich istotną zaletą jest to, że są one bardzo lekkie, dzięki czemu potrafią swobodne poruszać się po każdej tkaninie. Tego typu sprzęt funkcjonuje w oparciu o parę wodną, która to w znacznym stopniu zmiękcza włókna tkanin i dzięki temu skutecznie je prostuje.

Żelazko z generatorem pary

Dla osób prasujących znaczną ilość ubrań doskonałym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nowoczesne żelazko z zewnętrzną wytwornicą pary. Sprzęt ten charakteryzuje się tym, ze posiada oddzielny, bardzo pojemny zbiornik na wodę, w którym to wytwarza się para, która do żelazka jest przekazywana przy pomocy odpowiedniego przewodu.

Stacja parowa

Stacja parowa to innowacyjny sprzęt, który pozwala na wygodne oraz szybkie prasowanie poszczególnych ubrań. Posiada ona bardzo mocno
rozbudowany generator pary oraz odpowiednio dopasowaną do niego deskę do prasowania wyposażoną w moduł bezprzewodowy.
Deska do prasowania posiada zazwyczaj kilka kątów nachylenia, dzięki czemu możliwie jest nawet wygodne prasowanie w pionie.

Jaką wybrać moc żelazka?

Poszczególne żelazka powszechnie dostępne w wielu sklepach ze sprzętem AGD posiadają różnorodną moc.W szerokie ofercie nie brakuje zarówno żelazek o małej mocy wynoszącej poniżej 2000 W, jak i bardziej efektywnych podczas prasowania, które to posiadają moc około 2400–2600 W.Z kolei żelazko, z pomocą którego mają być prasowane oporne oraz mocno zgniecione tkaniny powinno posiadać moc ponad 2600 W.

Moc żelazka w dużej mierze wpływa na zdolność produkcji pary, która to jest niezbędna do zmiękczania oraz prostowania poszczególnych tkanin. I tak na przykład ekonomiczne modele potrafią wytwarzać 25 gramów pary na minutę, klasyczne do około 30 gramów pary w ciągu minuty, natomiast wersje wysokiej jakości nawet do 40 gramów pary na minutę.

Redakcja agdmedia.pl