Kiedy szalunki do wykopów wynająć a kiedy kupić?

Najprostsze szalunki do wykopów mogą być wykonane z desek, jednak dzisiaj, przy nowoczesnych budowach stosuje się także nowoczesne szalunki i nowoczesne obudowy wykopów. Te akcesoria są przydatne i potrzebne na każdej budowie, znacznie ułatwiają prace wykopowe, podtrzymują dane wykopy i umożliwiają realizację wielu podstawowych zadań.

Czym są szalunki do wykopów?

Szalunki wykorzystywane do wykopów są akcesoriami używanymi na budowach już w trakcie prac początkowych. Ich obsługa jest łatwa a podstawowe ich zadanie to zabezpieczenie wykonanych wykopów. Praca, na danym terenie, jest możliwa bez potrzeby jego naruszania tylko dzięki wspomnianym akcesoriom. Przy ich pomocy można zabezpieczać zarówno wykopy wąsko jak i szerokoprzestrzenne. Dodać należy, że szalunki są akcesoriami, których praca jest tymczasowa. Po spełnieniu swoich zadań są wyciągane z wykopu i mogą zabezpieczać inny. Dlatego też, w dzisiejszych czasach, są to przedmioty do wielokrotnego użytku, o budowie bardziej skomplikowanej aniżeli szalunek z czterech desek.
Obudowy wykopów bardzo często są wypożyczane przez specjalistyczne firmy.

Co można zabezpieczyć przy pomocy szalunków?

Szalunki do wykopów są potrzebne przy renowacji rurociągów i wykonywaniu prac instalacyjnych. Wykorzystuje się je przy montowaniu pompowni i różnego rodzaju zbiorników, idealnie sprawdzają się przy pracach usuwających usterki instalacji podziemnych. Najczęściej jednak są wykorzystywane przy stworzeniu obiektów żelbetowych, gdzie mają być zabezpieczeniem dla danej formy stworzonej przez mieszankę betonową.
Są to konstrukcje tymczasowe i bardzo często ich się nie kupuje a jedynie wypożycza.

Rodzaje wynajmowanych szalunków

Każdy rodzaj szalunku ma swoją odrębną specyfikację i wyróżnia się czymś innym na tle innych rodzajów szalunków do wykopów. Obudowy wykopów jak i szalunki różnią się między sobą tym do jak głębokiego i jak szerokiego wykopu mają pasować i być zastosowane. Większość z nich ma swoje parametry regulowane i dlatego też w ofercie wynajmu znaleźć można:
– szalunki segmentowe,
– szalunki typu box,
– słupowe,
– szalunki posiadające szynę ślizgową.
Większość tego rodzaju szalunków charakteryzuje się małą nasiąkliwością, łatwością utrzymania ich w czystości oraz tym, że łatwo się je montuje i równie łatwo się rozmontowuje po wykonaniu potrzebnych prac. Dlatego najprościej jest dzisiaj szalunki wypożyczać aniżeli zbijać samemu.

Kto kupuje a kto wynajmuje

Odpowiednia jakość szalunków zastosowanych na budowie czy też przy pracach remontowych pozwala na wykonanie zadań szybko i sprawnie. Dlatego najlepsze są szalunki profesjonalne, które dają się łatwo montować. Duże firmy budowlane, które budują wielkie monumentalne konstrukcje z betonów, powinny takie szalunki posiadać jako swoje wyposażenie. Natomiast firmy małe, pałające się budową domków jednorodzinnych, powinny profesjonalne szalunki wypożyczać od specjalistycznych firm takich jak Drial. Do lamusa powinny już przejść historie z budowaniem swoich własnych szalunków z desek.

Redakcja agdmedia.pl