Remont domu – jak się przygotować?

Remont domu czy mieszkania to pojęcie dosyć szerokie. Mieści się tu zarówno odświeżenie wnętrza jak i całkowity remont zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Najpierw kilka słów o mniejszym kalibrze, czyli jak dobrze odświeżyć wnętrze. Powody takiej sytuacji mogą być różne. Najczęściej po prostu zaradna gospodyni domu chce odświeżyć nasze gniazdko, żeby znów było czysto i pachnąco.

Czy częsty remont jest konieczny?

Od razu nasuwa się pytanie, jak często należy odświeżać mieszkanie. A to zależy od wielu czynników. Miejsca zamieszkania, wielkości domu, użytych wcześniej materiałów, jakości wykonanych prac czy ilości, wieku i charakteru naszych pociech.
Ogólnie rzecz biorąc warto co kilka lat miejsce naszego zamieszkania chociaż przemalować świeżą farbą. Poprawiamy wtedy nie tylko estetykę naszego miejsca zamieszkania, ale również pozbywamy się kurzu, roztoczy, bakterii a przy okazji i grzybów. Zwykle wtedy i tak przestawiamy meble, zdejmujemy ze ścian szafki, obrazki, plakaty, lampki, głośniki i inne ścienne ozdoby. Są to miejsca, gdzie nawet przy generalnych porządkach raczej nie zaglądamy. A jest to idealne miejsce dla różnych alergogennych rzeczy.

Remont samemu?

Kolejnym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, to czy robić remont samemu, czy zlecać firmie. Na szczęście dostępne dziś farby i inna chemia jest na tyle dobra, ze możemy spróbować podjąć się takiego zadania samemu. Wystarczy odrobina dobrych chęci, podstawowe zdolności do prac manualnych, dużo cierpliwości i jeszcze więcej czasu. Na przeciwnym biegunie będzie zlecenie wszystkiego firmie. Profesjonalnej firmie. Wtedy w zasadzie nasza rola ogranicza się do udostępnienia naszego domu na kilka dni. O ile pierwsza metoda może przy odrobinie szczęścia okazać się najtańsza, to będzie wymagała od nas dużego wkładu pracy. Na szczęście dziś w internecie jest całe mnóstwo dobrych poradników, w jaki sposób przeprowadzić rożnego rodzaju prace remontowe. Również w niektórych sklepach znajdują się katalogi z cennymi poradami w jaki sposób wykorzystać zrobione u nich zakupy. Choć szczerze mówiąc ona akurat prezentują marna jakość.
Co do firmy. Na pewno będzie szybciej ale na pewno więcej nas to będzie kosztować. Oczywiście korzystajmy ze sprawdzonych firm i zawsze podpisujemy umowę na prace.

Gwarancja

Jeżeli firma się ceni i zależy jej na kliencie bez umowy nawet nie wejdzie na robotę, a jeżeli wystąpią jakieś usterki nie będziemy mieli problemów z gwarancją. Szczególnie jeżeli będziemy mieli pecha i trafimy na „Januszy” remontów. Jak najłatwiej takich poznać? Nie po wąsie. Jeśli firma ma dużo wolnych terminów, to jest tego jakiś powód. Dziś rzadko zdarza się, ze ktoś może przyjść z dnia na dzień. Nawet po znajomości.
Aby remont był udany, bez względu czy robimy go sami ze szwagrem, czy zlecamy firmie, jest jedna podstawowa zasada.; Dobra robota musi kosztować. Jeżeli chcemy pięknego, długotrwałego efektu – trzeba zapłacić. Zresztą często bywa tak, że za niepotrzebne oszczędności szybko wyjdą nam portfelem.

Zobacz więcej podobnych artykułów na agrosalon.pl

Redakcja agdmedia.pl