Jak dobrać tapetę, aby wydobyć jej zalety?

Tapeta jest bardzo dobrym sposobem na wykończenie wnętrza. Jest łatwa w montażu, kryje nierówności ścian i oferuje szeroki wachlarz wzorów i kolorów. Tapety powracają do łask i stają się coraz modniejsze.

Jak dobrać tapetę do danego pomieszczenia?

Gdy zdecydujemy się na tapetę, warto zastanowić się, jak dobrać tapetę do danego pomieszczenia. Czy do każdego pomieszczenia pasuje tapeta? Z pewnością najbardziej sprawdzi się w sypialni czy salonie, ale teraźniejsze tapety nadadzą się także do kuchni czy łazienki. Przy szukaniu tapety do salonu warto zdecydować się na tapetę w jednolitym kolorze. Tapeta taka powinna być elegancka i godna częstego oglądania przez gości.
W sypialni warto dobrać kolory, które odprężają i koją do snu. Dobra będzie przykładowo tapeta w kolorze zielonym o delikatnym wzorze.
Łazienki z reguły są niewielkie, więc z nich sprawdzą się tapety optycznie powiększające przestrzeń. Tapety też powinny być odporne na wilgoć i wytrzymałe. Wytrzymała tapeta konieczna będzie również w kuchni, gdzie będzie często przecierana i zmywana. Najlepiej decydować się w związku z tym na tapetę dwuwarstwową.
Wzorów i kolorów jest bez końca i zależy to od naszych osobistych preferencji. Jednak ważne jest jaki obszar pomieszczenia ma zostać pokryty. Obecnie modne jest niepokrywanie tapetą całego pomieszczenia, ale tylko wybranych ścian. Dzięki temu można optycznie modelować pomieszczenie. Tapeta na wybranej ścianie bardzo ładnie ją modeluje.Te rozwiązania stosuje się w sypialni lub salonie. Dodatkowo tapetę można położyć tylko na jednej, najczęściej brudzącej się ścianie, np. na korytarzu. Wzory również są ważne dla modelowania. Przykładowo pasy poziome poszerzą ścianę, a pasy podłużne podniosą nieco optycznie sufit.

Materiał tapety

Szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć do materiału, z której wykonana jest tapeta. Decydować będzie to o jej trwałości, wyglądzie nawet bezpieczeństwie! Tapety papierowa są odporne na wodę i łatwo się je czyści, ale są dość cienkie i łatwo mogą się niszczyć. Jeśli szukamy tapety do łazienki lub kuchni warto wybrać tapety winylowe. Ich spodnia warstwa zrobiona jest z papieru, ale górna z płaskiego lub spienionego winylu. Takie tapety są odporne na wilgoć. Jeszcze odporniejsze na wilgoć tapety to te z włókna szklanego. Jednak przy ich usuwaniu praktycznie niemożliwe jest nieuszkodzenie tynku. Jeśli zależy nam bardziej na dekoracyjności, sprawdzą się tapety z korka. ładnie wyglądają, są naturalne i ekologiczne. Doskonale również tłumią hałas. Do sypialni warto zastosować tapety tekstylne. Na spodnią warstwę, którą jest papier, nakleja się tkaniny, co sprawia że tapety te są bardzo miłe w dotyku. Sprawiają, że pomieszczenia są bardzo przytulne.
Jak widać dobór odpowiedniej tapety ma duże znaczenie, więc warto dłużej zastanowić się, jak dobrać tapetę do danego pomieszczenia. Dzięki dużego wyborowi wzorów i kolorów na pewno każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie. Można także wykorzystać pomoc dekoratora wnętrz, który łatwo dobierze odpowiednią tapetę dla naszego pokoju, salonu czy kuchni.

Redakcja agdmedia.pl