Kupujemy monitor dla grafika, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Zawód grafika komputerowego jest bardzo specyficznym zajęciem – chociaż najważniejsze są autorskie pomysły rodzące się w głowie, to one nabierają realnych kształtów dopiero przy współpracy z profesjonalnym sprzętem komputerowym. Oczywiście najważniejszy na liście odpowiedniego wyposażenia będzie monitor. Pozostaje pytanie – jaki?

W przypadku komputerów gamingowych najważniejsza jest matryca czy szybkość odświeżania, w przypadku tych wykorzystywanych w domu – najczęściej cena zakupu. Co w takim razie ma znaczenie w przypadku monitora dla grafika?


Cechy dobrego monitora graficznego

Każdy specjalistyczny monitor musi posiadać określone parametry. Dla grafika komputerowego jednym z najważniejszych kryteriów wyboru będą kolory – nie tylko ich intensywność, ale i głębia. Do prostszych projektów wystarczą ośmiobitowe matryce, takie, jak ta w monitorze Dell SE2722H (jego parametry znajdziecie klikając tutaj, oferująca 16,7 miliona kolorów. W przypadku bardzo zaawansowanych projektów graficy komputerowi decydują się jednak na dziesięciobitowe matryce z oszałamiającą ilością barw w liczbie ponad 1,1 miliarda.


Wielkość monitora ma znaczenie


Tak jak w przypadku monitorów gamingowych, również monitor dla grafika musi posiadać odpowiedni rozmiar, aby praca na nim była komfortowa. Na monitorach o małych przekątnych czasem trudno wyrysować detale, a to one wpływają nieraz najbardziej na odbiór całości pracy.


Optymalnym wyborem jest 27”, w które wyposażony jest Dell 27 cali – model SE2722H. Warto, aby przy okazji monitor miał matową powłokę, która, chociaż będzie odrobinę gorzej oddawać kolory, będzie znacznie przyjemniejsza dla wpatrującego się w nią oka. Najlepsze proporcje obrazu w przypadku monitora dla grafika to stosunek 16:9. Monitory ultrapanoramiczne, czyli zapewniające proporcje 21:9 lub większe – 32:9, będą wygodne tylko w określonych sytuacjach.

Nie tylko przekątna – duża rozdzielczość jest niezbędna

To jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać, wybierając monitor graficzny. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na doskonałej jakości grafiki, niezbędne jest zainwestowanie w dużą rozdzielczość monitora. Podstawowym minimum, w jakie musi zainwestować grafik, aby jego praca miała sens, jest monitor Full HD z rozdzielczością 1920 × 1080 pikseli. Profesjonaliści decydują się głównie na modele wyposażone w cienkie ramki, dla jeszcze przyjemniejszej pracy. Do wyboru pozostaje jeszcze jeden ważny element, a mianowicie – rodzaj matrycy.
TN, IPS czy VA – jaka matryca jest odpowiednia dla grafika?


Odkąd na rynku zaczęły pojawiać się matryce VA, uważane za znakomity kompromis między TN a IPS, zaczęły być powszechnie wybierane właśnie do takich zadań. Matryce typu VA dają znakomitą głębię czerni, a w parametrach niektórych monitorów – np. wspomnianego już monitora Dell SE2722H – można znaleźć poziomy i pionowy kąt patrzenia wynoszący 178 stopni. Jeśli dodać do tego cenę wersji monitora z matrycą VA i pozostałych – wybór wydaje się oczywisty.

entereo

Redakcja agdmedia.pl